Collection: 1803 Candles
There are a lot of candles out there that are made with paraffin wax, which is derived from petroleum. The majority of candle scents on the market today also contain phthalates and other harmful chemicals.
Our White Collection Candles use pure soy wax, which burns longer and cleaner than paraffin without any harmful additives or toxins. We have carefully crafted our scents to be clean burning so you won't have to worry about triggering headaches or asthma attacks with your favorite scent.
Village Floral Designs & Gifts offers an alternative that's safe for everyone in your home while still providing the ambiance and aroma that you love!
-
Almond Vanilla-14oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Seaside Memories-14oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Nutty Pumpkin Waffles 14oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Hocus Pocus 14 oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Harvest at the Farm 14 oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Grandma's Kitchen 14 oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Cedarwood Orchard 14 oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Cider Mill 14 oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Lemon Drop Cookie-14oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Cranberry Cupboard-14oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Biscuits & Honey-14oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Believe-14oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Basil & Berries-14oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Apple Butter House-14oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Amber Woods-14oz Jar Candle
- Regular price
- $21.95
- Sale price
- $21.95
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out
- Page 1 of 2
- Next page